Daugavpils sociālo
NVO portāls

Tautas balss
Aktīvu aptauju šobrīd nav.

Kad esi ielejā un saproti, ka ir jāmācās…

Kristīne par Eiropas brīvprātīgo darba projektu Norvēģijas dienvidos:

Norvēģijas 10 mēnešu piedzīvojums gandrīz jau ir aizvadīts, to īpaši var just, jo domas ik dienas novirzās uz nākotnes plāniem. Atskatoties atpakaļ, varu teikt to, ka šī ir nenovērtējama pieredze, par kuru esmu ārkārtīgi pateicīga.

Projekta laikā piedzīvoju gan lieliskas virsotnes, gan brīžus, kad esi ielejā un saproti, ka ir jāmācās… jāmācās pieņemt citu kultūru, citus viedokļus, jāmācās sadarboties, lai efektīvāk paveiktu uzdevumus, jāmācās pieņemt cilvēkus, kas ir savādāki. Jāmācās, jo citādāk nemaz nevar.

Šāda veida projekts sniedz sava veida neformālu izglītību, to, kuru izglītības sistēma nenodrošina, tieši tāpēc ir vērtīgi izmantot šo iespēju. Projekta laikā esmu iepazinusi ļoti daudz fantastisku cilvēku, ieguvusi jaunus draugus. Forši, ka šo pieredzi varu dalīt ar brīnišķīgu spāņu meiteni Azahar, ar kuru kopā strādājam, dzīvojam un pavadām lielu daļu arī mūsu brīvā laika. Apbrīnojami, ka mums ir izdevies saglabāt lieliskas attiecības, lai arī kopā esam gandrīz 24/7. Droši vien savstarpējā sapratne un iepriekšējā dzīves pieredze mums ir palīdzējusi šo projekta laiku aizvadīt bez problēmām.  Azahar ir bijusi kā spogulis, kas palīdz saskatīt, kad man ir kaut kas jāiemācās, bet es viņai vienmēr palīdzu ar angļu valodas saprašanu.


Projekta laikā lielākoties sazinājāmies angļu valodā, kas arī ir bijis ātrākais veids, lai saprastos. Norvēģijā gandrīz ikviens saprot un runā angļu valodā. Tomēr neizpalika norvēģu valodas apguve gan ar mūsu entuziastisko skolotāju, kādu pensionāri, gan izmantojot internetā izveidotu norvēģu apguves kursu, kuru mūsu boss izmanto bēgļu apmācībai, lai palīdzētu šiem cilvēkiem labāk iekļauties sabiedrībā. Pirms projekta neviens nezināja, ka mums būs iespēja iepazīties un strādāt kopā ar bēgļiem, kuru Norvēģijā ir diezgan daudz. No februāra iknedēļas "etterskoletid" jeb pēcskolas aktivitātēs trešdienās mums palīdz Armana no Eritrejas un Tariks no Sīrijas, abi ir bēgļi manā vecumā un vēljoprojām nav saņēmuši atļauju palikt pavisam šeit Norvēģijā, bet labprāt brīvprātīgi mums palīdz tikt galā ar visiem darbiņiem un pavadīt laiku kopā ar skolēniem. Savukārt martā pavisam netālu no mūsu baznīciņas ievācas vairākas bēgļu ģimenes, kuras mūsu mācītāju/bosu un viņa sievu neatstāja vienaldzīgus, līdz ar to baznīcas durvis ir atvērtas šiem cilvēkiem un mēs palīdzam kā vien spējam. Tas noteikti ir izaicinājums, bet nenovērtējams ieguldījums cilvēkos, kuri nāk no pilnīgi savādākas kultūras un kuriem šobrīd ļoti vajag palīdzību.

Manā piedzīvojumā jāpiemin seminārs EVS brīvprātīgajiem, kurš februārī norisinājās Oslo. Bija iespēja satikt jau iepriekšējā seminārā iepazītos draugus, gan iegūt jaunus. Seminārs ir lielisks laiks, kad tu kā brīvprātīgais vari atskatīties atpakaļ uz projektā piedzīvoto un to izvērtēt, kā arī saprast, kam turpmāk pievērst lielāku vērību, ko mainīt, ja iespējams. Un tas ir laiks, kad darīt trakas lietas kopā ar superīgiem jauniešiem no visas Eiropas.

17. maijā pēc bērnu gājiena Herøyā kopā ar Azahar, Markusu un bēgļu ģimenīti no Irānas ēdām svētku kūkas.  Bērnu dienas parādē viens no bērnudārziem bija iejuties pensionāru lomā, jo tēma bija 70 gadu jubileja.   Bilde ar manu bosu Gordonu Kleppi, fantastisku, iedvesmojošu cilvēku. Aizmirsu piebilst, ka ar martu katru Pirmdienu strādāju Tippen bērnudārzā. 
       
 Azahar brīnišķīgā spāņu meitene, ar kuru kopā esam šajā projektā.  Darot trakas lietas kopā ar citiem brīvprātīgajiem Oslo semināra laikā.  
 Norvēģi ir ziemas sporta veidu cienītāji, tāpēc mūsu mentore Clare Beech mūs aicināja gan uz distanču slēpošanu, gan uz kalnu slēpošanu, kas bija viena no lieliskākajām un izaicinošākajām pieredzēm šeit Norvēģijā.

Šeit esam visi brīvprātīgie, kas bijām otrajā Oslo seminārā 

Pagājušajā nedēļas nogalē dzīvojāmies norvēģu kempingā pie mūsu mentores, kas nepalaiž garām izdevību mūs iepazīstināt ar norvēģu dzīvesveidu, kultūru, vēsturi. Mums noteikti ir visforšākā mentore, kāda jebkad bijusi EVS projektos.
Februāra beigās bija ziemas brīvdienu nedēļa, ko pavadīju mājās un atgriezos Norvēģijā kopā ar mammu un mēs apskatījām Oslo un dažus muzejus, no kuriem mani visvairāk pārsteidza Kon-Tiki muzejs, krāsains, aizraujošs ieskats Tūra Heijerdāla (Thor Heyerdahl) ceļojumos! Pārvietoties ar plostu pa Okeānu, iespaidīgi! Pēcāk pie viena no draugiem noskatījāmies filmu par Tūra Heijerdāla un viņa biedru ceļojumu un Polinēziju (Kon-Tiki 2012). Pēc visa šā biju iedvesmota ceļot.

Un kā reiz martā bija iespēja doties ceļojumā, ne gluži ar plostu, bet ar lidmašīnu kopā ar konfirmantiem ("iesvētes mācības" tīņiem) uz Londonu, kuru organizēja "Kleppe reiser" jeb mūsu mācītājs/boss ar sievu. Kā līderiem mums nācās uzņemties atbildību par šiem jauniešiem, lai neviens nepazūd cilvēku masās metro stacijās vai esot uz ielas, kā arī vakaros pārliecināties, ka visi laicīgi dodas pie miera, jo katra nākamā diena, kuras kopā bija 6, plānota pilna ar aktivitātēm visas dienas garumā. Londonā mēs apskatījām dabas vēstures muzeju, bijām pie Buckingham Palace, izbaudījām pilsētas panorāmu no St. Pauls katedrāles kā arī braucienā ar London Eye, bijām 2. divīzijas futbola spēlē, iepazinām pilsētas baiso vēsturi London Dungeon, apskatījām vaska skulptūru muzeju Madam Tussauds, izpētījām karakuģi Belfast, ka arī apmeklējām dievkalpojumus populārajā Hillsong London draudzē un anglikāņu Svētās Trīsvienības Brompton draudzē. Ceļojums neizpalika bez iepirkšanās Westfield iepirkšanās centrā, Camden tirgū, Leicester skvērā un uz Oxfordas ielas. Pēc šī ceļojuma visi bija noguruši, bet laimīgi, jo lieliski pavadijām laiku. Vēl esot uz Londonas piedzīvojumu viļņa varējām atpūsties, jo nākamā nedēļa bija Lieldienu brīvdienas.

Aprīlī mani apciemoja 3 draudzenes no Latvijas, tad es varēju iejusties gida ādā un parādīt apkārtni, aizvest meitenes kalnu pastaigā, piedzīvot Norvēģiju. Tas bija ļoti vērtīgi, jo bija sācies periods, kad izmisīgi vēlējos runāt dzimtajā valodā. Un ir ļoti patīkama sajūta, kad kāds atveļ laiku un ierodas ciemos. Kā brīvprātīgajiem mums ir lieliska iespēja vienam otru apciemot šeit Norvēģijā, tādējādi apskatot šo zemi un iepazīstot citus projektus realitātē, arī pie manis pāris reizes bija atbraukuši draugi no 3 dažādiem projektiem, un es devos ciemos pie viņiem. Noteikti esot Norvēģijā ir jāpiedzīvo valsts nacionālie svētki 17. maijā, kad daudzas dāmas tērpušās tautas tērpos, bet vīrieši glaunos uzvalkos un skolas, bērnudārzi, organizācijas iet parādēs ar maziem norvēģu karodziņiem rokās. Skaisti! Arī mēs gājām pilsētas galvenajā parādē.

Runājot par parādēm, tad ļoti iespaidīga bija bērnu diena, kas notika divas nedēļas pēc valsts svētkiem mūsu pilsētā (Porsgrunn) jau 70 gadu, kad bērnudārzi ar visādām kreatīvām, košām idejām iet parādē. Pēc parādes bērni kopā ar vecākiem varēja izklaidēties atrakciju parka dažnedažādos karuseļos, tādos kā amerikāņu filmās, līdz ar to bija dzirdami kliedzieni nepārtraukti. Šie ir tie lielie notikumi blakus ikdienas darbiņam, kas projekta otrajā pusē bija jau tāda kā rutīna. Tāpēc ir forši, ka ir kādi lielie atskaites punkti (notikumi). Nākamnedēļ sāksies Porsgrunn internacionālais teātra festivāls, kura atklāšanu noteikti iesim skatīties, tas solās būt iespaidīgi. Un nākamās nedēļas nogalē esam uzaicināti uz EVS 20 gadu jubileju Oslo. Pēc tam vēl pēdējās dienas Norvēģijā un mans projekts būs noslēdzies.

Paldies par šo laiku šeit!Projekts “HMK – EVS 2015” (pr. nr. 2015-2-NO 02-KA105-000530) tika finansēts ar Eiropas Komisijas atbalstu. Šī publikācija atspoguļo vienīgi autora uzskatus, Komisijai nevar uzlikt atbildību par tajā ietvertās informācijas jebkuru iespējamo izlietojumu.


Publicēts: 07.06.16 Skatīts 873


Līdzīgie materiāli:
©2008 ODIN-VITA
Produced by SIA "Sa-Sa Group"
Šis portāls ir izveidots ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par šī portāla saturu pilnībā atbild Sociālo brīvprātīgo biedrība "ODIN/VITA", un tas nevar tikt uzskatīts par Eiropas Savienības viedokli.
Par portālu Privātuma atrunaNoteikumiPar projektu